Jdi na obsah Jdi na menu
 


ŽIVÝ BETLÉM v Dolní Bělé

13. 12. 2018

Je to velmi dobrá zpráva! Osmáci i v letošním roce v předvánočním čase připravili pro své rodiče i širokou veřejnost „ŽIVÝ BETLÉM“. Dobrá zpráva je i v tom, že 1) toto představení odehráli už tři roky po sobě (v 6.třídě u ZŠ, v 7.třídě u kostela a letos opět v prostoru mezi kostelem a OÚ), a že 2) v něm účinkují téměř všichni ze třídy. Každý rok představení obohatí i nějakým novým prvkem (poprvé příjezdem králů na koních, podruhé živým ohněm u pastýřů a letos pastýře doprovodily i dvě živé kozy, které obětavě ze svého stáda přivezla paní Švamberková z Dolní Bělé). Jinak celá hra nedoznala žádných změn. I když, jedna změna k lepšímu by se dala „vypíchnout“ – osmáci všechny texty odříkali mnohem jistěji a hlavně hlasitěji. A to je dobře. Program měl opět tři části:
1) Úvod. Navození správné vánoční atmosféry v mrazivém podvečeru s jemným popraškem sněhu provedli žáci ZUŠ Plasy pobočka Dolní Bělá pod vedením paní učitelky Šarlingerové. Devítičlenný sbor pro návštěvníky připravil tři skladby – U Betléma dnes Maria, Vzhůru bratři a Go tell it on the montain.     
2) ŽIVÝ BETLÉM. Na vystoupení malých umělců ze ZUŠ navázal vzdálený hlas, který oznámil, že se přiblížil vánoční čas, ale i začátek představení o narození božského dítěte. Osmáci rozehráli příběh, který se v jejich podání odehrává ve dvou rovinách - v běžné domácnosti na českém venkově i v daleké zemi nedaleko Betléma. Představení vrcholí příchodem pastýřů, příjezdem králů na koních a přítomností všech členů rodiny. Všichni přinášejí dary malému Ježíškovi. Hudební doprovod na akordeon obstaral Jan Černý z Manětína pod vedením paní učitelky Ročkové. Koně, tak jako v předchozích letech, přivedl pan Randa (provedl i nasvětlení scény) s partou z Hejtmánku. Roztomilé kozy měl na starosti Filip Švamberk, kterému vydatně pomáhala jeho sestra Markéta, která svým hlasem vydatně podporovala osmáky při zpěvu vánočních písní.
3) Závěr a jakousi „třešničku na dortu“ obstaral třemi písněmi náš host - pan Dušan KLIK (student plzeňské konzervatoře, student Pedagogické fakulty Plzeň obor hudební výchova,  zpěvák Komorní opery Praha a náš bývalý žák). V jeho podání si všichni zúčastnění vyslechli tyto tři, hlasově velmi náročné skladby – Ryba rybě, Modlitba a Bílé vánoce. Děkujeme za nevšední zážitek.
Celou akci podpořili: správce dolnobělského kostela Ireneuš Figura, starosta obce Mgr. Martin Karlovec a MAS Světovina (dvě osvětlovací tělesa a megafon). O občerstvení a zahřátí horkým čajem i svařeným vínem se postarala SMÍŠENKA BENEŠ. 
Zbývá vyjmenovat všechny účinkující, kterým držel palce pan Mgr. Jiří Hladík (ředitel školy) i třídní učitelka Petra Nováková-Tabačarová:     
Hospodyně (K.Červená), dědeček (P.Nágr), Anička (J.Janouškovcová), Martin (M.Bárta), sousedka (N.Marešová), soused (M.Plicová), archanděl Gabriel (T.Tabačar), Klíma (O.Koukolík), Bárta (J.Duffek), Matěj (A.Daníček), Josef (E.Malá), Marie (K.Pokorná), Kašpar (V.Penc), Melichar (L.Protiva) a Baltazar (A.Frána).
Perlička na úplný závěr – účinkující dostali velkorysou nabídku, aby svůj secvičený „ŽIVÝ BETLÉM“ předvedli i plzeňskému publiku. Stane se tak v sobotu 22. prosince od 15 hodin v ZOO Plzeň na Starém statku. Všichni jste pochopitelně srdečně zváni!   

 Zapsal J.Bican, 13.12. 2018

Fotografie: zde

zb.jpg