Jdi na obsah Jdi na menu
 


ŽIVÝ BETLÉM 2019 v Dolní Bělé

26. 12. 2019

„Tak tohle se nám ještě nestalo.“ „Rovná se to malému zázraku.“ „Co víc jsme si mohli přát.“ „Na tohle jsme čekali několik let.“ Tak takové a jim podobné „hlášky“ se vyrojily v pátek 13. prosince na svátek Lucie, kdy deváťáci s přizvanými spolužáky hráli v potemnělém prostoru u dolnobělského kostela v pořadí už čtvrtý ŽIVÝ BETLÉM. Proč ta obdivná slova? Protože letos poprvé jej děti hrály v bělostné vrstvě právě napadaného sněhu. Ještě při dopolední generálce nic nenasvědčovalo tomu, že by měl sníh padat. Ve dvě hodiny odpoledne, tři hodiny před představením, napadla třícentimetrová vrstva sněhu a další a další se ještě sypal. Jakoby se nechumelilo! Děti ve vsi okamžitě zareagovaly. Leckdo přišel na představení s plastovým pekáčem.
Letošní program jsme opět obohatili něčím novým. Králové pochopitelně přijeli na koních, bez nichž by to v Dolní Bělé snad ani nešlo. Tentokrát jsme však neměli živé kozy a tak jsme udělali několik novinek. Jednou z nich byla ukázka Lucek, ženských postav s dlouhými zobáky a smetáky v rukách zahalených do prostěradel, jejichž cílem byla 13. 12. - právě na svátek Lucie - kontrola, zda jsou domácnosti z hlediska úklidu připravené na blížící se vánoční svátky. Druhou novinkou byl závěrečný průvod všech účinkujících, kteří měli za úkol přenést jesličky a dřevěného Ježíška od kostela do dolnobělského dřevěného betléma.
Jinak proběhl živý betlém podle nazkoušeného scénáře. Všechny přítomné rodiče, hosty a obyvatele Dolní Bělé přivítal správce dolnobělského kostela pan Ireneus Figura. Na tento úvod navázalo vystoupení ZUŠ Plasy pobočka Dolní Bělá pod vedením paní učitelky Šarlingerové – devět dětí zahrálo tři skladby – „Den přeslavný“, „Andělové nad lukami“ a „Hle hle, tamhle v Betlémě“. Poté už zasněženým prostranstvím proběhly zametající Lucky a na scénu vstoupila selka s dědečkem a dvěma dětmi. Prostorem mezi kostelem a OÚ zněla jedna vánoční koleda za druhou a hra souvisle plynula prokládána vyprávěním o tom, co se událo v Betlémě. Hraný děj přerušil jen slavnostní příjezd tří králů na koních. Po závěrečné scéně se všichni účinkující pod vedením archanděla Gabriela odebrali s jesličkami a Ježíškem k betlému pod farou. Podvečer 13.12. se vydařil. Děti na scéně se koulovaly opravdickým sněhem, všichni se těšily na teplo skutečného ohně a stíny pastýřů a králů na stěně kostela neskutečně protažené do výšky dávaly všem přítomným na vědomí, že vánoce jsou už skutečně za dveřmi. Ještě při odchodu leckoho z dospělých hřálo svařené víno a v uších zněl zvuk akordeonu Jana Černého z Hvozdu jenž doprovázel dětské zpěváky.
Bylo to počtvrté, a v tomto složení naposledy – za půl roku se deváťáci rozejdou po středních školách a zbydou jen vzpomínky na to, jak koncem roku po čtyři roky za sebou zpříjemňovali lidem v Dolní Bělé čekání na vánoce.
A zbývá poděkovat – p. uč. Ročkové za přípravu skladeb na akordeon, panu starostovi Dolní Bělé Martinu Karlovcovi za podporu, panu Lídlovi za fotografie, Smíšence Beneš za občerstvení hostů, panu Michalu Randovi a jeho partě z Hejtmánku za koně, osvětlení scény a transport kulis, panu řediteli školy Jiřímu Hladíkovi za vytvoření podmínek k realizaci betléma a a ……..a paní učitelce Petře Novákové, třídní učitelce deváté třídy, která trpělivě s dětmi nacvičovala. 
Účinkovalo 14 žáků z deváté třídy - Kristýna Červená (hospodyně), Pavel Nágr (dědeček), Karolína Pokorná (Anička), Matyáš Bárta (Martin), Nela Marešová (sousedka), Marie Plicová (soused), Tadeáš Tabačar (archanděl Gabriel), Ondřej Koukolík (Klíma), Jakub Duffek (Bárta), Adam Daníček (Matěj), Jana Janouškovcová (Josef), Aneta Štálová (Marie), Lukáš Protiva (Melichar), Adam Frána (Baltazar), z osmé třídy Vladimír Nágr (Kašpar), ze sedmé a čtvrté třídy Markéta Švamberková a Filip Švamberk (Lucky).
Všem účinkujícím děkuji za pěkný předvánoční zážitek.
Ps. Po představení sníh opět začal mizet a v sobotu ráno – kde nic, tu nic. Jeden by řekl, že prostě  napadl jen k této příležitosti.

Zapsal J.Bican, 14.12. 2019  

Fotografie: zde 

zivybetlem2019.jpg