Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zhodnocení sběru odpadových surovin za školní rok 2019/2020

2. 8. 2020

Z důvodu epidemie koronaviru a vývoji výkupních cen papíru na světových trzích bylo letos všechno jinak. Na začátku školního roku nám ještě bylo „hej“. Pak však byla cena vykupovaného papíru snížena na zanedbatelných 0,60 Kč za 1 kg, a poté pro školy vzdálené od Plzně více než 15 km soutěž v podstatě zrušena (pořadatelem rozhodnuto, že sběr musí školy sami přivézt). Z rodičů se nikdo s odvozem nepřihlásil, a tak jsme poslední – jarní – sběr mohli uskutečnit pouze díky velkorysé nabídce odvozu papíru nákladním autem pana Šafra z Dolní Bělé, kterému tímto velmi moc děkuji za vstřícnost. Ostatní sběrové komodity (hliník, elektroodpad a baterie) byly odvezeny bez problémů.

1. Sběr starého papíru, plastových víček atd.

Po loňském prvním místě, jsme se letos poprvé za 16 let neumístili na žádném čelním místě. Na našem kontě tak zůstane v celokrajské soutěži deset prvních míst (uskutečnilo se 16 ročníků – ZŠ Dolní Bělá byla 10x první, 4x druhá, 1x třetí a letos poprvé mimo hlavní pořadí). V 2019/2020 bylo oficiálně sebráno celkem 9 550 kg papíru (loni 21 660 kg). Nejvíce přinesla Daniela Houšková 2.tř.  – 1 200 kg. Na dalších místech – Kopačková 5.tř. 1027kg, Šebek 5.tř., Šebková 7.tř. každý 841kg, Karlovcová 5.tř. 390kg, Mohelnická 1.tř. 361kg. Dalších 15 dětí přineslo nad 100 kg a 27 x pod 100 kg. Foto z posledního odvozu nákladním autem pana Šafra. Sběr papíru musíme, pokud se s odvozem do sběrny nenabídne někdo z rodičů, bohužel v tuto chvíli ukončit

2. Sběr hliníku

Ve sběru hliníku jsme za loňskem zaostali o 243 kg. Přesto jsme s přehledem skončili, už potřetí, na prvním místě. Jaká je to jarní hromada hliníku (tj. polovina celoročního množství) viz foto z červnového odvozu – tj. 293 kg. Celkem bylo shromážděno 538 kg hliníku. Vítěz této kategorie -  Daniela Houšková 2.tř. přinesla 85 kg hliníku. Na dalších místech – Červená 3.tř. 60 kg, Protivová 4.tř. 42 kg, Helusová 4.tř. 33kg, Vlček 4.tř. 29kg.  Dalších 10 dětí přineslo nad 9kg a 16 x pod 9kg. Hliník sbíráme pro ZOO Plzeň, kde jsme kmotry dvou hroznýšů diamantových. ZOO nás zve za odměnu na různé VIP akce a zájezdy (na podzim 2018 do příhraničních ZOO v SRN). Sběr hliníku ve školním roce 2020/2021 pokračuje.

3. Sběr baterií

Za celý školní rok bylo sebráno o 137 kg baterií méně než vloni - celkem 108 kg. Vítězství si opět zajistila Daniela Houšková 2.tř. – 30 kg, což bylo nejvíce z celé školy. Na dalších místech – Liksomer 2.tř. 25 kg, Protivová 4.tř. 11kg a dalších pět dětí přineslo pod 5kg. Sběr baterií ve školním roce 2020/2021 pokračuje.

4. Sběr elekrtroodpadu

V této kategorii jsme sebrali 222 kg, což je o 75 kg více než loni. Vítězem se stal Tadeáš Tabačar 9.tř. – 26 kg. Na dalších místech – Červená 3.tř. 15kg, Karlovcová 5.tř. 8kg, Houšková 2.tř. 7kg, Lopata 6.tř. 6kg a Uhlíř 2.tř. 5kg. Dalších 5 dětí přineslo pod 5kg elektroodpadu. Za sběr baterií a elektroodpadu se získávají body a ty se po čase mění v ceny. Za rok 2019/2020 jsme získali tři velké nafukovací míče, míč na košíkovou, kopanou a volejbal. Sběr elektroodpadu ve školním roce 2020/2021 pokračuje. Viz foto.   

Děkujeme všem rodičům, kteří pomohli dětem třídit, svazovat, vážit a odvážet sběr ke škole.

Poděkování patří i některým rodičům MŠ, kteří se zapojili do sběru papíru a hliníku.
Přestože jsme díky výpadku sběru papíru nenashromáždili potřebné finanční prostředky na jednodenní nebo dvoudenní zájezd, chceme aktivním dětem připravit malou odměnu. Tou by měl být půldenní zájezd s finančním přispěním dětí do blízkého okolí školy – např. do kaolinového dolu v Nevřeni. Datum uskutečnění – během prvních zářijových dnů. Za snahu by si to zasloužily tyto děti:
2.tř. – Mohelnická,Králíková,Králíková,Fišer
3.tř. – Houšková,Molcarová,Liksomer,Koudela,Uhlíř
4.tř.  – Červená,Nová,Karásek,Koudele,Hakr
5.tř. – Protivová,Helusová,Švamberk,Vlček
6.tř. – Karlovcová,Heroldová,Kopačková,Bakajsa,Šebek
7.tř. – Koudelová,Lopata,Polívka
8.tř. – Heroldová,Šebková,Koudele
9.tř. – Vajzová

Zapsal J.Bican, 7.7. 2020

Fotografie: zde

sbery_odpadu.png