Jdi na obsah Jdi na menu
 


Týden techniky – návštěva elektráren (JE Temelín, MVE Písek)

8. 2. 2019

V úterý, 5. 2., se naši žáci zúčastnili exkurze do jaderné elektrárny Temelín. Děti viděly na vlastní oči mohutnost celého zařízení elektrárny, jeho obrovskou rozlohu. Se sílou, která zde vyrábí elektřinu pro 1/3 naší republiky, se děti seznámily prostřednictvím filmových 3D projekcí. Dále si všichni měli možnost prohlédnout pěkně zpracované modely elektrárny, palivových článků či model reaktoru.
Navštívili jsme také kostelík a hřbitov dříve patřící k obci Křtěná. Tato obec musela být kvůli stavbě elektrárny zničena a její obyvatelé byli vystěhováni.
Na zpáteční cestě celá skupina navštívila malou vodní elektrárnu v malebném městečku Písek. Zde se žáci seznámili s principem fungování výroby elektřiny z obnovitelného zdroje – vody. Kromě historických exponátů elektrárny zde bylo k vidění  i plně pracující zařízení k výrobě elektrické energie.  Děti si také u zdejšího splavu na břehu Vltavy a v dohledu slavného starého kamenného mostu opekly vuřty a hermelín. Počasí bylo mrazivé, okolí náhonu i splavu zapadané sněhem, ale to nikomu neubralo na dobré náladě.  Výlet se vydařil a těšíme se na další technicky zaměřené exkurze.

text: Mgr. M. Husáková

Fotografie:  zde

temelin.jpg