Jdi na obsah Jdi na menu
 


Škola v době koronavirové

8. 6. 2020

I letos před jarními prázdninami, tak jako každým rokem, se mezi žáky sem tam objevovalo zbožné přání, aby byly, zase jednou, chřipkové prázdniny. To, co však přišlo, nepředpokládal vůbec nikdo! Naše generace něco podobného nezažila. Vrcholem, který ještě mnozí z nás pamatují, byly měsíc trvající uhelné prázdniny v roce 1979  – tehdy na vánoční prázdniny plynule navázaly prázdniny uhelné (trvaly až do 28. ledna). Vždy v pondělí jsme si přišli do školy pro úkoly a s velkou úlevou odcházeli opět domů.  

Letos však „vypukly“ podle dětí tzv. KORONINY. Děvčata z páté třídy zastihla zpráva o začátku uzavření škol v Plasích na turnaji ve vybíjené. Ostatní se tuto „jobovku“ dozvěděli ve škole při vyučování. Od té doby, tj. od 11. 3., probíhá online výuka ve stěžejních předmětech. A skončí výdejem vysvědčení na konci června. Druhý stupeň převezme vysvědčení v pondělí 29. 6., žáci prvního stupně o den později – v úterý 30. 6. Koroniny tak při pohledu do kalendáře naznačují, že žáci nebudou z druhého pololetí ve škole se svými učiteli a spolužáky téměř 3,5 měsíce, což je 16 týdnů nebo 112 kalendářních dní nebo 76 pracovních dní. K tomu musíme ještě dále připočítat řádné dvouměsíční letní prázdniny. Škola se už za tu dobu proměnila v strašidelný zámek, kde jsou jen dospělí. Na chodbách je pusto, bez hlaholu, křiku a neustálého škorpení. Nikdo za celý den neprojde s hlavou skloněnou k displeji svého mobilu. Jen zvonění připomíná, že jde opravdu o školu. Klid v budově je občas moc příjemná věc, ale co je moc, to je moc. Už aby se vše vrátilo do normálu, už aby bylo po prázdninách 1. září a všichni se přihrnuli ke své třídní učitelce a začalo pravidelné vyučování.

Koncem května (od 25. 5.) však školní ticho narušil příchod prvních dětí v rouškách. Byli to přihlášení žáci 1.-5. třídy, kteří nastoupili ve dvou skupinách. První partu tvoří žáci, kteří jsou ve škole do dvanácti hodin, pak jdou na oběd a domů. V druhé skupině pak jsou ti, kteří po obědě odcházejí ještě do družiny. Skupiny se nesmějí nikde potkat. Ani u oběda. První skupinu vede paní učitelka Fišerová, s druhou pracuje dopoledne paní Fránková. Ta děti po obědě předává ještě paní vychovatelce Mazuchové. V lavicích musí žáci sedět po jednom (bez roušky), ale při skupinové práci a při pohybu mimo třídu si musí nasazovat roušky. V obou skupinách je zapsáno celkem 18 dětí. Práci ve třídě si už obě skupiny zpestřili i celodenní stopovačkou a na úterý 23. 6. pro ně jejich učitelky chystají velké překvapení.

Od 8. června se k prvnímu stupni přidali i žáci 2. stupně (přihlášení deváťáci v rámci přípravy na přijímací zkoušky chodili v domluvených dnech už od května). Větší zájem o výuku ve třídě projevili jen žáci z 6. a 8. třídy. Zájemci (kolem 25 žáků) se za stejných podmínek schází od velmi deštivého 10. června každou středu. Jen na dopoledne a bez oběda. Není to mnoho – za červen se takto spolužáci, a to jen někteří, sejdou ve škole všeho všudy 3x. S třídními učitelkami (paní učitelka Čechová a Husáková) mají nejprve třídnickou hodinu a pak vždy hodinu matematiky, českého jazyka a anglického jazyka, případně chemie. Ostatní doma dál pokračují v online výuce.

Z této zvláštní školní výuky přinášíme pro názornou představu několik fotografií na ukázku (zde). Musím všechny děti moc a moc pochválit za odpovědné chování v této složité době.

Ve škole platí upravená známá pořekadla: ROUŠKA – PŮL ZDRAVÍ, BEZ ROUŠKY DO ŠKOLY NECHOĎ, LEPŠÍ ROUŠKA V HRSTI NEŽ RESPIRÁTOR NA STŘEŠE. A na závěr ještě vtip:
„Řeknu vám, včera mi nebylo do smíchu. Chlap proti mně v pendolinu bledej, třásl se, furt si otíral pot. No samozřejmě mě napadlo přesně to, co všechny z vás. Neměl jízdenku.“
 

Zapsal J.Bican, 18.6. 2020

Fotografie: zde

koronavyuka.png