Jdi na obsah Jdi na menu
 


Roubenka v Trnové

7. 4. 2019

V posledním týdnu měsíce dubna přišla zajímavá nabídka na účast při zahájení rekonstrukčních prací na staré roubence v Trnové. Obec Trnová totiž zakoupila statek s roubenkou, který chce přebudovat na vesnické kulturní centrum s muzeem vesnického života. Součástí statku je i stará roubenka, která sloužila v posledních letech jako skladiště nářadí a předtím jako tzv. vejminek – dům určený k ubytování a dožití starého hospodáře a jeho ženy (od slova „vymínit“ – starý hospodář si vymínil na novém hospodáři, zpravidla svém synovi, dožití a zaopatření na svém statku). Zdejší roubenka má klasické vesnické uspořádání – velkou místnost (tzv. parádní světnici) natočenou k návsi, malou ložnici s okny do dvora (tzv. komora) a mezi nimi naproti vchodu tzv. černou kuchyni. Černou proto, že se zde vařilo na otevřeném ohni a od sazí byla nevelká místnost celá černá. Zde byla umístěna i pec na pečení domácího chleba. Kuchyně i s komínem byla jedinou prostorou vyzděnou z lomového kamene. Vyzdění bylo protipožárním opatřením. Pod komorou byl malý sklípek, do kterého se scházelo po několika schůdcích z chodbičky v prostoru mezi velkou světnicí, černou kuchyní a ložnicí. Celá budova, kromě černé kuchyně, je sestavena z dřevěných trámů. Všechny místnosti měly dřevěnou podlahu (v černé kuchyni kamenné plotny). Střecha byla pokryta došky (sláma), později šindelem (dřevo), dnes vlnitými umělohmotnými díly. Mezery mezi trámy byly vymazány hlínou smíchanou s nařezanou slámou. Vnitřek místností byl omítnut a vybílen. Strop je tzv. povalový - z kulatiny, mezery opět vymazané hlínou. V čele roubenky směrem do vsi měla hospodyně okrasnou a zeleninovou zahrádku. Součástí dvora byla stodola, chlévy, hnojiště a blízko něho suchý záchod. Na stodolu navazovala ovocná zahrada a pole. Zajímavostí statku je i zachovaná úvozová cesta podél roubenky vedoucí ven z návsi do polí („za humny“). Boky cesty jsou zpevněny oblými valouny sebranými z polí.
Děti ze ZŠ Trnová, Dolní Bělá a Horní Bříza byly pozvány na zahajovací práce, které mají vrátit roubence původní vzhled. V úvodní fázi řemeslníci starými ručními technikami na dvoře statku z klád ze stromů pokácených v zimních měsících musí ručně vyrobit klády a vyměnit trouchnivěním poškozené kusy v roubence. Žáci viděli v přímém přenosu, jak takové klády jen za pomoci různých druhů seker vznikaly bez použití strojových pil – tzv. katrů a dozvěděli se mnoho podrobností ze života na vesnickém statku. Za naši školu se zúčastnily děti ze šesté třídy. Zasvěceným průvodcem se nám stal sám tesařský mistr a dále pak znalec místní historie pan Čása. Je moc pěkné, že si jednotlivé obce uvědomují, jaké vzácnosti se na jejich katastrálním území nacházejí, mají snahu je opravit, „vrátit do nich život“ a zachovat je tak pro budoucí generace. Doufejme, že už je pryč doba, kdy se „šmahem“ likvidovalo vše staré, aby se na uvolněném místě budovaly nové moderní rodinné domky nebo bytovky.  

Zapsal J.Bican, 29.3. 2019       

Fotografie: zde 

roubenka.png