Jdi na obsah Jdi na menu
 


Prohlídka dolnobělského kostela a fary

12. 1. 2020

Paní učitelka Irena Krausová, třídní páté třídy, dostala nápad, podívat se po vánočních prázdninách se svou třídou na dolnobělské kostelní jesličky. Se správcem kostela Ireneusem Figurou jsme se domluvili, že se dětem bude věnovat ve čtvrtek 9. ledna. V kostele nám ukázal nejen jesličky, ale povyprávěl i o obrazech, vitrážích a kazatelně. Přiblížil tragický život Jana z Pomuku (sv. Jan Nepomucký). Vysvětlil nám, co je křtitelnice a kolik kostelů spravuje. Poté nás vzal do místnosti za oltářem, kde se připravuje na mši. Nahlédli jsme do jeho „šatníku“ a ukázal nám i kostelní poháry. Prohlídku v kostele jsme ukončili výstupem po strmých schodech na balkon, odkud byl vnitřní prostor s lavicemi a oltářem „jako na dlani“. Jana se odvážila zahrát na varhany, a tak jsme si za doprovodu tohoto nástroje zazpívali i několik vánočních koled. Bylo slyšet, že by varhany potřebovaly už nutně opravit.
Z kostela jsme brankou v kamenné ohradní zdi prošli na zahradu a po schodišti sešli k faře. Nikdo z nás uvnitř ještě nikdy nebyl, a tak bylo pro všechny překvapením, jak velké místnosti se uvnitř ukrývají - jak v přízemí, tak i v prvním patře. Pan Figura nám ukázal zimní modlitebnu i pokoje, které využívá k bydlení. Místnosti v prvním patře s mohutnými klenbami vybavené starodávným nábytkem některým dětem připadaly jako připravené k natáčení nějakého nového historického filmu. V závěru jsme se dozvěděli, že dolnobělský správce kostela je v Dolní Bělé už přes 22 let. Na rozloučenou děti dostaly bonbony, které jim pan Figura přivezl ze svého rodiště – vesnice nedaleko polského Krakova.
Ten lednový den jsme se obohatily o mnohé zajímavosti. Věděli jste například, že Ludvík Očenášek (český konstruktér a vynálezce), po kterém je pojmenována naše škola, po svém náhlém úmrtí 10. srpna 1949 v Dražni, měl pohřeb právě v dolnobělském kostele? A že jednu okenní vitráž (vpravo od oltáře) věnoval kostelu sám kníže Metternich, majitel plaského panství?

Zapsal J.Bican, 9.1. 2020    

Fotografie: zde

kostel.jpg