Jdi na obsah Jdi na menu
 


POZOR – SBĚR PAPÍRU – POZOR

3. 1. 2020

Před vánočními prázdninami přišla tato velmi zneklidňující zpráva:
„V souvislosti s výrazným poklesem cen druhotných surovin, na který musíme reagovat, se mění od 25. 11. 2019 podmínky odběru papíru takto: Soutěž pokračuje, ale pro školy ve vzdálenosti více než 15 km od Plzně papírový sběr NEVYVÁŽÍME! Do této skupiny spadá i Dolní Bělá. Vývozy nemůžeme provádět, protože příjmy z prodeje suroviny nepokryjí dopravu. Chápeme, že to nejsou dobré zprávy, ale situace na trhu není příznivá. Věříme však, že se situace v příštím roce změní.          S pozdravem Manager druhotných surovin“
Po šestnácti letech úspěšných sběrů se zdá, že se blíží konec. Že se něco děje, naznačují už platby za letošní sběr v říjnu – za oficiálně přiznaných 3 960 kg papíru (my měli neoficiálně zváženo o 3,5 tuny více) jsme obdrželi 1 500,- Kč, což je 0,37 Kč/kg. Až příliš málo za jeden po okraj naložený kontejner a dvě plně naložené AVIE!!!
Radili jsme se s vyhlašovatelem soutěže a nakonec jsme si položili otázku, zda pokračovat ve sběru papíru nebo sběr předčasně ukončit.
Nakonec jsme učinili tento závěr:

AVE by nám - pokud sběr sami přivezeme - vyplatila v současných cenách – 0,60,- Kč/kg papíru – (týká se pouze novin, časopisů, letáků, katalogů a knih bez tvrdých desek/ tato cena se může do jara změnit!) a zůstali bychom ve hře o krajského vítěze (už máme započítáno 3 960 kg), což je spojeno s finanční odměnou 6 000,- Kč (2.místo  – 4 000,-, 3.místo  – 2 000,-) a o průměrné množství (už máme započítáno 22,9 kg/žáka), což je opět spojeno s finanční odměnou 6 000,- Kč (2.místo  – 4 000,-, 3.místo  – 2 000,-). Problémem tedy zůstává odvoz jarního sběru do AVE Cvokařská 3, Plzeň. Nabídne se někdo z rodičů, že by sběr sponzorsky odvezl? Deváťáci jsou schopni během tří až čtyř hodin naložit plný kontejner! Máme připravený i krizový plán:  v případě, že se nikdo z rodičů nenabídne (a papír už bude soustředěn u školy), máme v záloze nabídku soukromého dopravce, který by v největší nouzi papír odvezl a prodal (do AVE Plzeň nebo Sběrných surovin SUDA).

Závěr – sběr starého papíru proběhne v plánovaném termínu (úterý 24.3. až 25.3. 2020), ale v té době přivážejte POUZE noviny, časopisy, letáky, katalogy a knihy bez desek!!! POZOR - v žádném případě plasty a karton – je to lehké, objemné a nic za to AVE nevyplatí. Pokud seženeme odvoz, dokončili bychom rok 2019/2020 i plánovaným sběrem koncem května (soutěž se uzavírá 31.5. 2020).

Jsme přesvědčeni o tom, že vytřídění starého papíru je prospěšná věc. 

Na závěr jen připomenu, že za sedmnáct let dolnobělská škola shromáždila  473 tun papírového sběru (jen ve školním roce 2011/2012 – nejúspěšnějším - to bylo neskutečných 55 tun!!!), z patnácti oficiálních ročníků byla ZŠ Dolní Bělá v krajské soutěži – 10x první, 4x druhá a jen jednou třetí. A to všechno díky Vám – dětem a obětavým rodičům.

Děkuji za pochopení a důkladné přečtení této důležité zprávy.

Sběr hliníku, elektroodpadu a baterií zůstává beze změn, tj. sběr elektroodpadu a baterií v týdnu po 11. 5. 2020 a sběr hliníku v týdnu po 25. 5. 2020!!!

Zapsal J.Bican, 1. 1. 2020