Jdi na obsah Jdi na menu
 


Polsko - exkurze

19. 9. 2019

Ve dnech 5. a 6. září 2019 se žáci naší školy z 6., 7.,8. a 9. ročníku a několik členů učitelského sboru ‒ Mgr. Petra Nováková, Mgr. Markéta Husáková, Mgr. Zuzana Ferenčíková včetně pana ředitele Mgr. Jiřího Hladíka zúčastnili exkurze do Polska. Cílem bylo historické město Krakov a bývalý koncentrační tábor Osvětim. Společně s nimi cestovali také žáci ze Základní školy v Plasích pod vedením paní učitelky Mgr. Václavy Korcové.
První den byl věnován prohlídce historického centra Krakova, zapsaného na seznam světového dědictví UNESCO. Účastníci měli možnost zhlédnout téměř všechny stavební slohy (od gotiky až po baroko). Nejvíce zaujal Královský hrad Wawel s katedrálou sv. Stanislava a sv. Václava i náměstí (Rynek Glowny) s tržnicí (Sukiennice) a pomníkem Adama Mickiewicze. Město ovšem skýtá mnohem více historických a uměleckých zajímavostí a nesčetně kulturních vyžití. I proto je označován za hlavní město polské kultury. Známá je i přezdívka polský Řím.
Druhý den navštívili žáci s učiteli prostory bývalého koncentračního tábora Osvětim. Místo, kde byli lidé zbaveni veškeré důstojnosti a umírali v plynových komorách, či na podvýživu a naprosté fyzické i psychické vyčerpání, si budou pamatovat všichni zúčastnění. Z Dolní Bělé zde zahynul jediný syn obvodního lékaře MUDr. Jakuba Lederera, Heřman. Zemřela zde také neteř našeho druhého československého prezidenta Emílie Kubátová z Kožlan.

Mgr. Zuzana Ferenčíková

krakov.jpg