Jdi na obsah Jdi na menu
 


Mikulášská nadílka v ZOO Plzeň

15. 12. 2018

Začátkem týdne, ve kterém se i ve škole konala „Mikulášská obchůzka“, při které Mikuláš, anděl a skupina čertů obdarovávali hodné děti v MŠ a ZŠ, přišla pozvánka i do ZOO Plzeň na „Mikulášskou nadílku“ spojenou s ukládáním medvědů k zimnímu spánku. Pozvánka byla určena pro nejlepší sběrače starého hliníku. Bylo nutno se rozhodnout „ze dne na den“. A tak se stalo, že z deseti oslovených dětí, jsem se v sobotu 8. 12. ve 14,30 hod. u hlavní brány setkal jen s jedním odvážlivcem, který se čertů, jak se zpočátku zdálo, vůbec, ale vůbec nebál. Byl to odvážný a velmi srdnatý prvňáček! Postupně jsme se společně dostali až na statek do blízkosti kovárny, v jejímž podzemí bylo zřízeno letošní peklo. Vchod strážil velmi nezbedný, hrůzostrašný a nebezpečně vystupující čert, který dětem bral čepice, šlehal je metlou nebo si je přímo odnášel do kovárny. I náš prvňáček přišel o čepici a tak ztratil odvahu se k němu přibližovat. Ostatní tři čerti byli mnohem mírumilovnějšího vzhledu i chování. Začalo trochu mrholit, a tak nám nezbylo než se uchýlit do fronty na nadílku v pekle. Náš hrdina si Mikuláše, anděla a hlavně čerty získal odrecitováním aktuálně znějícího textu písně „Prší, prší, jen se leje“. Dostali jsme nadílku, ale „zlého“ čerta bylo třeba si stále držet daleko od těla. Venku mezitím sice pršet přestalo, ale citelně se ochladilo. Velmi vhod tak přišla horká čokoláda. Ze statku jsme seběhli k medvědímu brlohu, kde se už, už čtyři zdejší medvědi ukládali k zimnímu spánku. Popřáli jsme jim dobrou a ničím nerušenou zimu. Náš malý hrdina se osmělil a jednomu chlupáčovi to zašeptal přímo do ouška. Medvědi se prý probudí až kolem 8. března 2019. Co se zbylým časem v ZOO? Honem k hrochům, žirafám, papouškům a do úplně nové expozice nazvané „Tropický ráj“. To bylo něco! Ze středoevropské zimy jsme během okamžiku vstoupili do horkého a vlhkého pralesa. Všude poletovali nádherně zbarvení motýli a nebylo výjimkou, že se některý usadil i na našem oblečení. Z nádherných různobarevných květů orchidejí až zrak přecházel. Ve tmě nastupujícího podvečera jsme se vraceli k hlavní bráně, kde už na prvňáčka nedočkavě čekal jeho otec. Výprava se vydařila. Škoda jen, že nás nebylo o něco více!    
Zapsal J.Bican, 8.12. 2018

Fotografie zde        

mikulas2028.jpg