Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lyžařský výcvik 2020

2. 2. 2020

Po čtyřech letech (naposledy 20. – 26. 2. 2O16) se uskutečnil lyžařský výcvik našich žáků na Šumavě. Původně jsme měli termín výcviku sjednán na začátek března, ale nečekaně se uvolnil lednový týden před vysvědčením. Vypadalo to velmi optimisticky. V poslední době je vždy leden z hlediska sněhu nejstabilnějším měsícem lyžařské sezóny. Letošní rok je však na sněhovou pokrývku extrémně skoupý i na horách. Pevně jsme však doufali, že to budeme právě my, kdo si opravdu zalyžujeme. A měli jsme neskutečné štěstí! 
V sobotu 25. ledna jednadvacet lyžařů ze sedmé, osmé a deváté třídy už od Klatov z vlaku netrpělivě vyhlíželo zasněžené hory. V dáli však nebylo „lautr“ nic. Ani vrcholek Ostrého nebyl zasněžený! Po projetí špičáckého tunelu jsme však vydechli překvapením – krajina okolo Železné Rudy byla dokonale zasněžená. Hned po ubytování v Alpském domě jsme vyrazili na svah. Následovala první jízda, první sklouznutí, první pád do „bílé peřiny“. Během týdne nám Šumava ukázala všechny své tváře. V neděli, v den prvního celodenního výcviku, na uvítanou svítilo sluníčko a mohli jsme se kochat dalekými výhledy na Velký Javor a Špičák. V pondělí krajinu zahalila mlha a muselo se jezdit velmi opatrně. V úterý sjíždíme celé dopoledne z kopce v nepříjemném dešti. Ten den jsme měli naštěstí v plánu odpoledne bez lyží, takže pokračující dešťové a sněhové přeháňky přečkáváme v Muzeu automobilových veteránů a v Domě šumavské přírody. S napětím jsme vyhlíželi středeční ráno. Obavy však byly zbytečné. Ochladilo se a přes noc napadlo přes 5 cm nového sněhu. Dalších pět ještě během dne připadlo. Ve středu jsme jezdili v čerstvé vrstvě prašanu. A situace se nezměnila ani v náš poslední, už jen čtvrteční dopolední, lyžařský den. Přes noc opět připadla vrstvička sněhu. Prostě paráda. Tím to ale také skončilo. Po našem čtvrtečním odjezdu celou noc pršelo a v pátek se už nedalo lyžovat. Přesněji, lyžovat se ještě dalo, ale vleky už byly mimo provoz. Alespoň tak to podle informací z Alpského domu platilo pro sjezdovku na Samotách.                   
Dobře to dopadlo! Všichni si zalyžovali, a dokonce i ti, kteří poprvé stáli na lyžích, dokázali za dva dny lanovkou vyjet na kopec a bezpečně mírnými obloučky sjet dolů zpět k lanovce. Sjezdovka na Samotách je vhodná jak pro úplné začátečníky, tak i pro ty, kteří si troufají jet „ostřeji“. Doufejme, že se příští „lyžák“ uskuteční dříve než za další čtyři roky.
Kromě lyžování však probíhal i večerní program. Jednou to bylo promítání celovečerního filmu, jindy přednáška horské služby nebo soutěže, které si připravili sami žáci. Vyvrcholením výcviku byly závody ve slalomu a sjezdu, kde se hodnotila přesnost, zvládnutí nacvičených oblouků a rychlost jízdy. Ne každému se vyplatilo jet riskantně. Leckdo byl diskvalifikován za neprojetí jedné nebo více branek. Závody dopadly takto: slalom dívky – 1. Švamberková, 2. Marešová, 3. Červená, sjezd dívky – 1. Poljanská, 2. Švamberková, 3. Marešová, dvojkombinace dívky – 1. Švamberková, 2. Marešová, 3. Červená. Slalom hoši – 1. Hašek, 2. Beránek, 3. Fojtík, sjezd hoši – 1. Fojtík, 2. Nágr, 3. Hašek, dvojkombinace hoši – 1. Fojtík, 2. Hašek, 3. Beránek. A co jídlo? Nikdo si nemohl stěžovat. Jídla bylo dost a dost. U snídaně si všichni mohli vybrat, zda si pochutnají na sladkém, nebo si dají něco „masnějšího“ – šunku, salám, sýr. Největší úspěch z hlavních jídel měly halušky se zelím a uzeným masem.
Samostatnou kapitolou byl úklid. Paní správcová v den příjezdu vyhlásila soutěž v úklidu pokojů. Bodovalo se vždy po dopoledním odchodu na sjezdovku (v 8,45 hod.). Vítěz se mohl těšit na dvě pizzy pro celý pokoj. Výsledky jsou v tabulce. Fotografie před posledním hodnocením úklidu – ve středu -  mluví za vše (z každého pokoje dvě fotografie – pořadí fotek: hoši 9., 8.tř. /pokoj č. 2/, hoši 7.tř. /pokoj č. 4/, dívky 7.tř. /pokoj č. 6 -dolní/, dívky 9., 8.tř. /pokoj č. 6 – horní/. Velká pochvala patří klukům ze sedmé třídy a všem děvčatům – ti všichni před odchodem na sjezdovku pečlivě uklízeli své věci a dokonce i zametali své pokoje. Pizzy vyhrál zaslouženě pokoj kluků ze 7.třídy. O pořádku na pokoji nejstarších kluků se raději nebudu rozepisovat. Mimořádně příjemné bylo, že se nikdo nezranil ani neonemocněl. Nikdo neměl „hrůzostrašně“ vypadající pád, ani nikdo nezlomil žádnou lyži nebo hůlku. Prostě byl to celkem bezkonfliktní týden na horách.                                                      

 A hlavně – lyžovali jsme,  L Y Ž O V A L I   J S M E ……. 

Zapsal J.Bican, 30. 1. 2020

Fotografie: zde

lyze.jpg