Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak to, že to nespadne?

23. 6. 2019

Na tuhle otázku jsme my, páťáci narazili ve vlastivědě, když jsme se zabývali různými stavebními slohy. Románské stavby - kamenné s mohutnými zdmi, malými okny a dveřmi, dřevěnými rovnými stropy byly nahrazeny stavbami gotickými. U nich se často používal lomený oblouk. Hmotnost klenby byla svedena do klenebních žeber a z nich na pilíře, které zajišťovaly větší stabilitu.
Teď, po návštěvě Centra stavebního dědictví v Plasích, máme jasno. Díky projektu MAP ORP Kralovice II, reg.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/17_047/0010446 jsme měli v pobočce Národního technického muzea možnost vyzkoušet si plnění několika úkolů. Pod vedením muzejní pedagožky Mgr. Koderové jsme si vyzkoušeli rozdíl v pevnosti stěn stavěných technikou malého dítěte (tak, jak jsme stavěli z kostek jako malé děti - kostky přesně nad sebou) a s vázáním stavebního materiálu. Také jsme se pokusili “přemostit“ dva pilíře bez možnosti použití nějakého překladu. To se nám moc líbilo. Každý z nás měl k dispozici dostatek dřevěných hranolků, pomocí kterých jsme stavěli s využitím různých metod.  Zkoušeli jsme leccos, ale nakonec jsme zjistili, že klenba je dobré a asi jediné možné řešení.
Dále jsme si v praxi ověřili, že vhodně rozestavěné pilíře (roličky od kuchyňských utěrek) překryté deskou z překližky unesou nejen značné množství kovových matic, ale také i ty těžší z nás. Plnění všech úkolů nás moc bavilo a důležité je i to, že si všechny získané poznatky budeme i dlouho pamatovat.
Ve druhé části programu jsme si vyzkoušeli práci starých mistrů, kteří ke zdobení staveb používali mozaiku. Každý z nás si v umělecké dílně vytvořil z různobarevných zlomků obkladaček svoji vlastní mozaiku. Pokusili jsme se vystihnout oblíbená loga, delfíny dovádějící v moři, pláž s palmou nebo jen abstraktní obrazy. Z Plas jsme si sice odvezli jen polotovar, ale ten jsme do konečné podoby dotáhli při následujících hodinách výtvarné výchovy.
Naše škola měla štěstí - vzdělávacího programu se mohli díky projektu Místní akční skupiny Světovina zúčastnit všichni žáci prvního stupně. Jako první si tuto vynikající akci vyzkoušeli 14. 3. 2019 žáci první a páté třídy a druháci, třeťáci a čtvrťáci potom v květnu tohoto roku.
Už se moc těšíme na další akce

žáci 5. třídy ZŠ a MŠ Ludvíka Očenáška Dolní Bělá

Fotografie z akce: zde 

plasyweb.png