Jdi na obsah Jdi na menu
 


Expedice Šumava 2019

6. 6. 2019

Ve dnech 3. 6.–6. 6. 2019 se vydala skupina 20 dětí ze ZŠ a MŠ Dolní Bělá s paní učitelkou Markétou Husákovou a panem učitelem Jaroslavem Bicanem na Šumavu, konkrétně do Železné Rudy. Cílem expedice bylo prozkoumat nejznámější ledovcová jezera, zdolat dva šumavské vrcholy, poznat historii celé oblasti i práci místních horských záchranářů.
Skromné, ale dostačující ubytování v Železné Rudě poskytla členům výpravy zdejší fara. V dobře vybavené kuchyni připravovala děvčata za pomoci paní učitelky Husákové každé ráno pro všechny výborné snídaně. Ve farní zahradě si pak mohli žáci vyzkoušet hry zaměřené na environmentální a psychosociální výchovu.
Během turistických výletů předvedli žáci své prezentace k jednotlivým navštíveným místům. V rolích průvodců se tak mohli představit např. na Černém a Čertově jezeře, na vrcholech Špičák a Velký Ostrý nebo na vodopádu Bílá strž. Příspěvky žáků se také věnovaly historii a současnosti Železné Rudy nebo tematiky tzv. železné opony.
Výlety byly vždy spojeny s aplikací teoretických poznatků v praxi. Žáci tak přímo v terénu měřili teploty či ph a výsledné hodnoty dále zpracovávali a vyhodnocovali. Rovněž se seznámili s prostředím zvláště chráněných území a s některými ohroženými druhy živočichů a rostlin. Současně byl žákům na těchto praktických cvičeních a pozorováních demonstrován význam ochrany přírody.
Součástí expedice byla i beseda se zaměstnancem Stanice Horské služby Špičák. Děti se dozvěděly spoustu zajímavých informací o práci horského záchranáře, kupř. o vyprošťování lidí z lavin. Nejvíce ovšem žáky zaujala velká terénní čtyřkolka, do níž si směli i sednout.
Vrcholem expedice, na který budou žáci dlouho vzpomínat, se stala horská túra, vedoucí z Hamrů na vrchol Ostrého, poté na Špičácké sedlo přes Bílou strž a Černé jezero. Trasa byla náročná nejen svojí délkou, ale i řadou poměrně velkých výškových rozdílů. Děti ji však absolvovaly bez větších problémů. Na dlouhé cestě si někteří zpívali a vtipkovali. Všichni členové výpravy na sebe mohou být hrdí a právem zasluhují obrovské uznání a pochvalu. Velký dík patří také rodičům, že respektovali pokyny ohledně vybavení dětí na expedici a až na výjimky si všichni výlet bez výraznějších komplikací užili.

Fotografie  zde

sumava.png