Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co jsme všechno sbírali a jak to dopadlo

6. 7. 2019

1. Sběr starého papíru, plastových víček atd.
Ve sběru starého papíru se naše škola opět „vyšvihla na čelní místo“. Po loňském druhém místě jsme letos obsadili v celokrajské soutěži už desáté první místo (uskutečnilo se 15 ročníků – ZŠ Dolní Bělá byla 10x první, 4x druhá a 1x třetí). Letos bylo sebráno 21 660 kg. Průměr na žáka školy je 134 kg. Vítěznou třídou s průměrem 237 kg se stala 4. třída paní učitelky Vejvodové (celkem 4 268 kg papíru). Nejvíce přinesla Daniela Houšková z 1. třídy – 2 379 kg. Všichni sběrači dostali drobné dárky a na nejlepších 44 čeká v termínu 13. a 14. září 2019 dvoudenní zájezd na Šumavu s přespáním v Sušici. V letošním roce jsme shromáždili o 1 350 kg papíru více než v loňském roce.

2. Sběr hliníku
Ve sběru hliníku byl loňský rekord překonán o 144 kg a už podruhé jsme skončili na prvním místě. Jaká je to hromada viz foto z červnového odvozu jarního sběru tj. 445 kg. Celkem bylo shromážděno 781 kg hliníku. Průměr na žáka školy je 4,8 kg. Vítězství si tentokrát odnesla 3. třída paní učitelky Karlovcové – shromáždili 289 kg, při průměru 18,1 kg na žáka třídy. I vítěz této kategorie je z 3. třídy – Matěj Svítil 225 kg hliníku. Hliník sbíráme pro ZOO Plzeň, kde jsme kmotry dvou hroznýšů diamantových. ZOO nás zve za odměnu na různé VIP akce a zájezdy (do příhraničních ZOO v SRN).

3. Sběr baterií
I tady jsme si polepšili. Za celý školní rok bylo sebráno o 59 kg baterií více než loni – celkem 245 kg. Průměr na žáka školy je 1,5 kg. Šesté třídě paní učitelky Steinlehnerové vítězství zajistila jedna jediná žákyně – Michala Šístková, která sama přinesla 128 kg baterií (třída celkem 128 kg, průměr třídy 6,4 kg). Michala také přinesla nejvíce z celé školy.

4. Sběr elekrtroodpadu
V této kategorii jsme sebrali o 278 kg méně než v loňském školním roce. Důvodem poklesu bylo to, že škola loni vyřazovala velké množství počítačů a monitorů. Letos sebráno 147 kg, průměr 909 g. Nejvíce elektroodpadu shromáždila 8. třída paní učitelky Novákové – 17,6 kg. A vítěz je také z této třídy – Vojtěch Penc (9 kg). Za sběr baterií a elektroodpadu se získávají body a ty se po čase mění v ceny. V loňském roce jsme jako odměnu získali skládací pingpongový stůl a sadu pálek.
 
Na závěr – na začátku školního roku měla škola 165 žáků. Z tohoto počtu sbíralo: starý papír 68 dětí, hliník 60 dětí, elektroodpad 12 dětí a baterie 10 dětí.
Děkujeme všem rodičům, kteří pomohli dětem třídit, svazovat, vážit a odvážet sběr ke škole.
Poděkování patří i rodičům MŠ, kteří se také zapojili do sběru papíru a hliníku. 
  

Zapsal J.Bican, 29.6. 2019

Fotografie: zde