Jdi na obsah Jdi na menu
 


Akce „VYPĚSTUJ SI STROM

24. 11. 2019

Úvod:                                               Výňatky z denního tisku:

„Letos by měli lesníci obnovit přes 21 tisíc hektarů holých ploch, z nichž velká část vznikla po těžbě kůrovcového dřeva. To při hustotě sadby 6 000 sazenic na hektar dělá přes 12O milionů sazenic… Andrej Babiš na mezinárodním summitu uvedl, že v Česku musíme vysadit 18 miliard stromků. Dle odborníků je toto množství nadnesené. Zalesnili bychom tím víc lesů, než má celá Česká republika. Podle odhadů by stačily 3 miliardy... V Česku je v přímém ohrožení polovina smrkových lesů. Majitelé a lesníci se začínají odklánět od smrků a pěstují více listnatých druhů (např. duby, buky, kleny, lípy, …).“

Zhruba před třemi týdny se škole ozval pan Milan Maršalík, majitel firmy MARLES, s tím, že by si mohl v pěstírně stromků v Mrtníku každý žák z Mateřské školy i Základní školy vypěstovat svůj stromek, který by se za rok vysadil buď na nějaké lesní pasece nebo by si jej majitel stromku vzal domů a zasadil si jej podle vlastního uvážení. Nápad se všem vyučujícím velmi líbil. Musím pochválit pana Maršalíka - nejen že přišel s takovou zajímavou nabídkou, ale i za perfektní logistické zajištění. Každé třídě totiž přivezl jedno sadbové plato o čtyřiceti místech. Připravil průvodní list a vymyslel i způsob orientace, aby si každý za rok našel právě ten svůj stromeček (plata jsou označena třídami a je stanoven i přesný „zasedací pořádek“). Prostě perfektně připravená akce. Děti si měly přinést svůj kaštan, žalud, atd. Pan Maršalík myslel i na ty, kteří si zapomenou přinést sadbu nebo ji nenajdou. Přivezl igelitovou tašku žaludů, kaštanů a bukvic. Vybrat si a zasadit už byla hračka. Každá třída pod vedením třídního učitele provedla svou sadbu. V žádné třídě není čtyřicet žáků, takže si mohla zasadit stromek i třídní učitelka, pan ředitel, atd. Některé děti budou mít stromečků dokonce i více, a nebo všechny druhy. Plata jsou v této době už pod odborným dohledem v pěstírně, kde je přes zimu budou zalévat a starat se o ně. Všichni žáci dostali zároveň pozvánku, že se můžou kdykoliv v příštím roce přijít podívat do pěstírny a při té příležitosti si udělat kontrolu „svého stromečku“. Kdyby se vše povedlo, bylo by to 52O listnatých stromů pro naši přírodu. Navíc se jménem „patrona“, s rodným listem. Díky za tak dobře připravenou akci. A ještě jednu věc bych rád prozradil. Pan Maršalík slíbil, že nám věnuje a až ke škole přiveze letošní vánoční strom, který bude těšit všechny děti i dospělé od začátku adventní doby až do 20. prosince, kdy se jde naposledy do školy před vánočními prázdninami.

Zapsal J.Bican, 19.11. 2019

Fotografie: zde 

strom.jpg