Černobyl

Havárie jaderné elektrárny v Černobylu je dlouhodobě tématem přitahujícím pozornost odborníků i laické veřejnosti – a rovněž i žáků osmé a deváté třídy na naší základní škole. Poslední hodiny chemie v letošním roce tak žáci obdrželi předčasný vánoční dárek v podobě přednášky právě na toho zajímavé téma.
Díky odbornici a nadšenkyni Karolíně Zábranské se děti seznámily jak s fakty ohledně samotného výbuchu elektrárny, tak především s tím, jak vypadá Černobyl a jeho okolí v současné době. Prostřednictvím unikátních fotografií si žáci prohlédli opuštěné vesnice, rozpadající se domy a v neposlední řadě i betonový sarkofág, ukrývající pod sebou zbytky reaktoru. Došla řada i na dotazy a žáci si dokonce mohli dozimetrem změřit vlastní radioaktivitu.
Fenomén jménem Černobyl bude zajisté i nadále zdrojem zajímavých informací i poučení pro příští generace a my jsme rádi, že jsme mohli podniknout tento krok k jeho bližšímu pochopení.

Mgr. Dana Bláhová (20. 12. 2020)