Základní škola a Mateřská škola

Dolní Bělá

IMG_3907

ŽIVÝ BETLÉM

Po dvou letech „covidové odmlky“ se žáci naší školy – osmáci pod vedením TU P. Novákové – opět vrátili k nacvičování a předvedení ŽIVÉHO BETLÉMU. Od roku 2016 do 2019 (předtím 1998, 1999, 2001) se toto představení hrálo 4x v Dolní Bělé v prostoru mezi kostelem a OÚ, a to i za účinkování živých koní a dalších zvířat. Představení bylo předvedeno v roce 2017 a 2019 i v ZOO Plzeň za účasti plzeňského biskupa Tomáše Holuba. V letošním roce tuto předvánoční štafetu úspěšně převzali žáci osmé třídy. Po nacvičení měli na výběr odehrát betlém v Dolní Bělé nebo v Loze, a navíc ještě v ZOO Plzeň. Rozhodli se pro Lozu a ZOO.

Vystoupení v ZOO Plzeň se nakonec v neděli 11. 12. neuskutečnilo, protože z patnácti účinkujících bylo v tu dobu 9 žáků nemocných. A tak nakonec v onu mrazivou a zasněženou neděli alespoň ponocný vytvářel v ZOO iluzi blížících se vánočních svátků. A byl to také on, kdo rozsvítil za účasti zhruba patnácti dětí (s jejich rodiči) v ZOO vánoční stromek.    

Přiblížil se čtvrtek 22. 12. a nervozita souboru z osmé třídy vrcholila. Dopoledne byla provedena poslední zkouška v Loze u restaurace a zkontrolovány všechny rekvizity. Podařilo se v stinných zákoutích pod stromy sehnat i hromadu opravdového sněhu. V 16:15 se Lozou rozezněly vánoční koledy a v 16:30 se už nad křižovatkou rozezněl prolog: 

„Nastává adventní prosincový večer – tajemný a plný stínů, jiskřivých sněhových vloček a prvních hvězd na potemnělé obloze – večer klidu, pokoje a rozzářených dětských očí – nastává večer štědrovečerní ……….. Příběh o narození dítěte právě začíná:“

Za zpěvu písně „Vánoce, vánoce, přicházejí“ už na scénu přiběhla hospodyně s dědečkem a dvěma dětmi. Brzy přišla i sousedka se sousedem. Vyprávění se mohlo naplno rozběhnout. A plynulo a plynulo. Dorazil Josef s Marií, tři pastevci i králové z dalekých krajin. Nad všemi se vznášel archanděl Gabriel. Mezi posledními se objevil vytrubující ponocný.

„Pátá hodina odbila, chval každý duch Hospodina. Uhaste všichni ohně, ať nevznikne požár v domě. Na Štědrý den buďte všichni doma, je to ta nejkrásnější doba. Nadělte si všichni dárky, vždyť jsou vánoční svátky.“

To už se účinkující shromáždili u jesliček a za zpěvu koled se rozloučili se všemi přihlížejícími. Ještě zbývalo rozdat dary, vyfotit se s přítomnými dětmi a popřát klidné vánoční svátky nejen starostce Lozy Romaně Poljanské, ale i všem přítomným. Dobře to dopadlo. Tréma ze všech zázračně spadla.

Velké poděkování za zdařilé představení patří všem účinkujícím.   

Nacvičovalo 15 žáků z 8 třídy:

hospodyně – Nela Heroldová                                   pastuškové:                        

dědeček – Jana Karlovcová                                      Bárta – Jindřich Staník

Anička – Eliška Legová                                              Klíma – Mikuláš Roth

Hanička – Jolana Kopačková                                    Matěj – Pavel Beránek 

soused – Pavel Beránek                                            králové:

sousedka – Eliška Čechurová                                   Kašpar – Adam Sukel´

archanděl Gabriel – Šimon Bakajsa                        Melichar – Adéla Fránková

Josef – Timotej Alexi                                                 Baltazar – Dominik Šebek

Marie – Tereza Štálová

Těsně před představením onemocněl Dominik Scheiner (Kašpar)

nápověda: TU Petra Nováková a ředitel školy Jiří Hladík

nasvícení scény: Michal Randa a Richard Beneš

 Zapsal J. Bican

Sdílet příspěvek:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email