Základní škola a Mateřská škola

Dolní Bělá

v1

Přebor škol v šachu 2023 Plzeň-sever

Den po pololetním vysvědčení – v úterý 1. února – se v kaznějovském kině konal okresní šachový turnaj 4členných družstev určený pro hráče této královské hry v kategoriích: 1) 1. – 5. třída, 2) 6. – 9. třída a 3) studenti a žáci středních škol. První nesmělé „krůčky“ v této soutěži jsme udělali už v loňském školním roce. To se jednalo o druhý ročník. Tehdy se zúčastnilo celkem osm družstev. Letos už to bylo družstev šestnáct. Většina našich hráčů byla na turnaji i v loňském roce. Pro letošek jsme vyrazili v této sestavě:

Hráči 1. – 5. třída:            Štěpán Uhlíř                           5. třída

                                            Jakub Kraus                           5. třída

                                            Daniela Houšková                5. třída

                                            Štěpánka Liksomerová        3. třída

Hráči 6. – 9. třída:            Julian Mareš                          9. třída

                                            Václav Lopata                        9. třída

                                            Adam Popelka                       9. třída

                                            Adam Stánek                          6. třída

Poprvé se tohoto turnaje zúčastnila Štěpánka Liksomerová a Adam Popelka. Většina hráčů na turnaji pocházela ze šachových kroužků, které na některých školách vedou „zapálení“ rodiče ovládající tuto hru. Naši hráči hrají a trénují především doma se svými rodiči a příbuznými.

Letošní výsledek? Družstvo 1. – 5. tř. skončilo na 6. místě ze sedmi týmů, družstvo 6. – 9. tř. na 7. místě (opět ze sedmi týmů). Hrálo se systémem každý s každým ve své kategorii. Zúčastněné školy: 1.-5. tř. (ZŠ Kralovice, ZŠ Chotíkov, ZŠ Nýřany, ZŠ Dolní Bělá, ZŠ Pivoňka Chříč, ZŠ Kaznějov A, ZŠ Kaznějov B), 6.-9. tř. (ZŠ Město Touškov, Gymnázium a SOŠ Plasy, ZŠ Kožlany, ZŠ Chotíkov, ZŠ Dolní bělá, ZŠ Kaznějov A, ZŠ Kaznějov B).

Napínavé duely, a to i s vítězným koncem, sehrál Vašek i Julian. Družstvo mladších žáků odehrálo celou řadu úspěšných her, nebo duelů končících remízou. Osobně dávám přednost „hlučnějším“ turnajům s emocemi, kde se i fandí a hlasitě raduje z vstřelené branky a z vítězství. Na šachovém turnaji je naopak vyžadován klid a nerušení ostatních hráčů. I radost z vítězství se zde projevuje jen úsměvem a tichou gratulací.  

Na závěr děkuji rodičům Adama Stánka, kteří zajistili dopravu hráčů na tento šachový turnaj v Kaznějově.

Zapsal Jaroslav Bican   

Sdílet příspěvek:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email