Jdi na obsah Jdi na menu
 


Předvánoční zpívání v dolnobělském kostele

24. 12. 2018

V noci před koncertem nečekaně napadla vrstva čerstvého sněhu. Sněhu dětmi sice toužebně očekávaného, ale v tento den se to tak úplně nehodilo. Autobusy přijely pozdě a i cesta do kostela ve sněhu byla složitější než jindy. Přesto se žáci celé základní i mateřské školy se svými učiteli sešli ve čtvrtek 20. prosince v devět hodin dopoledne na poslední společné akci kalendářního roku 2018. A nebyli sami! Dorazili i žáci ZUŠ Plasy s paní učitelkou Ročkovou a Šarlingerovou. V zadních lavicích a na místech k stání byla i celá řada rodičů, a nechyběli ani příznivci hudby z řad dolnobělské veřejnosti.
Vánoční koncert byl doslova „prošpikován“ mnoha hudebními, pěveckými, recitátorskými a dokonce i dramatickými vystoupeními. Společné bylo téma všech výstupů  – blížící se vánoční svátky. Svátky klidu, pokoje, setkávání a dárků. Po krátkém úvodu vystoupily děti z MŠ, které zazpívaly tři písně („Mikuláši, Mikuláši“, „Rolničky“, „Štěstí zdraví, pokoj svatý“). Na ně v rychlém sledu navázali prvňáci (píseň – „Sníh“), čtvťáci (píseň – „Vánoce, Vánoce přicházejí“) a páťáci (čtyři básně – „Hvězdička“, „Sáně“, „Na ledě“ a „Vánoční stromeček“). Následující blok v podání deváťáků (čtyři písně – „Nesem vám noviny“, „Jak jsi krásné neviňátko“, „My vám jdeme přát“, „Happy Christmas“ a dvě skladby instrumentální v podání V. Parláska a M. Fremrové) byl až příliš dlouhý. V další části dostala prostor ZUŠ Plasy. Nejprve trio příčných fléten pod vedením paní učitelky Šarlingerové zahrálo dvě skladby („Noc na hoře“ a „Trio G-dur“) . Na ně pak několika skladbami navázali žáci paní učitelky Ročkové na akordeony („Na křídlech anděla“, „Homelike“, „Kánon“ a „Směs koled“). Děti ze šesté třídy dramaticky sehráli za použití nápaditých kulis a převleků básně „Ježek“ a „Tulákovy Vánoce“. Posledním školním číslem bylo vystoupení členů nově vzniklého „Školního pěveckého sboru“ vedeného paní učitelkou Husákovou, kteří své vystoupení doprovázeli i kytarou, příčnou a altovou flétnou a klávesovými nástroji. V této fázi už byl koncert pro diváky MŠ a ZŠ tak náročný, že paní Husáková musela bohužel část svého programu vypustit. Závěr, tak jako u předchozích vánočních koncertů patřil hostu z řad našich bývalých žáků. V předchozích letech nám při stejné příležitosti už zazpívala Helena Beránková z Dražně a Dušan Klik z Nekmíře. Jsme moc rádi, že v letošním končícím roce nás svým zpěvem potěšila Tereza Bicanová z Dolní Bělé, která zazpívala oblíbenou vánoční píseň, kterou všichni známe v podání zpěvačky Ivety Bartošové - „Tři oříšky pro Popelku“. Společně s Terezkou jsme se pak na úplný závěr všichni s vánočním koncertem rozloučili známou koledou – „Půjdem spolu do Betléma“. Moc děkujeme! Je potěšující, že dolnobělská škola má tolik hudebně nadaných absolventů. Přes hodinu trvající koncert jsme definitivně zakončili poděkováním správci dolnobělského kostela, jímž je Ireneuš Figura a přáním pěkně prožitých vánočních svátků a mnoha úspěchů v roce 2019. Pro příští rok se ukázalo nezbytným udělat výběr skladeb tak, aby měl každý sice možnost přispět do programu, ale aby koncert časově nepřesáhl jednu hodinu.

Zapsal J.Bican, 20.12. 2018

Fotografie: zde 

kostel.jpg