Jdi na obsah Jdi na menu
 


Poznávací zájezd do Bavorska

4. 11. 2018

Už i školáci začínají chápat, že bez třídění odpadu z našich domácností se planeta Země dříve nebo později zahltí odpadky a brzy nebude kde brát suroviny na další a další obaly. Naše generace musí myslet i na své následovníky. Přesně tuto myšlenku přivedli do praxe pracovníci Zoologické a botanické zahrady v Plzni, když před několika lety vyhlásili soutěž škol ve sběru použitého hliníku a jeho vracení zpět do výroby. Kdo jednou začal tuto surovinu třídit, s překvapením zjišťuje, kolik hliníku se nastřádá z víček od jogurtů, obalů od nápojů, alobalu, kelímků od paštik a zvířecích pamlsků.

Do sběru se zapojila i naše škola – ZŠ a MŠ Ludvíka Očenáška Dolní Bělá. Hliník shromažďujeme už od roku 2008 a k dnešnímu dni jsme nasbírali přes 4,5 tuny. V minulém školním roce se odvezlo 637 kg a teď už máme pro ZOO připraveno dalších 340 kg. ZOO Plzeň ocenila snahu dětí naší školy a věnovala jim jednodenní poznávací zájezd za přírodními krásami Bavorského lesa. Odjezd byl stanoven na 25. říjen. Při vývoji letošního počasí to vypadalo, že nás čeká krásný podzimní výlet. Bohužel se v den odjezdu hodně pokazilo počasí. Zatáhlo se a chvílemi i pršelo. To však výpravě 39 dětí naší školy nevadilo. V zájezdovém autobusu bylo teplíčko a dlouhou cestu jsme si krátili vyprávěním a sledováním filmu. V Železné Rudě ještě pršelo, ale po výstupu u ZOO v Lohbergu se už kapky deště neobjevily. U brány nás očekávali a tak nic nebránilo tomu, abychom vstoupili do ráje lesních zvířat. O ZOO Lohberg, přesněji o Bayerwald-Tierpark Lohberg, vám musím prozradit, že je to zoologická zahrada velmi zábavná, plná zvířat a interaktivních prvků. Hlavní druhy zvířat Bavorského lesa zde žijí v téměř přirozeném prostředí. Okružní stezka v délce kolem 2 km vede okolo většinou přírodně řešených výběhů. A co se dětem nejvíce líbilo? Hned za vchodem to byly rohaté kozy a obrovský holubník neustále obsypaný vrkajícími holuby. O kus dál si děti nadšeně prohlížely soby, jeleny, akvária s rybami, zubry, vydry, sovy a asi poprvé v životě viděly živého tetřeva hlušce. To byl zážitek! Litovali jsme jen toho, že bobr právě spal stočený pěkně do klubíčka. Pak už byl čas na oběd. I ten byl zahrnut v dárkovém balíčku za sběr hliníku. Po obědě jsme dorazili k rysům, kam nás přišel pozdravit zdejší starosta a vyfotil se s námi pro místní noviny. To už na nás čekal vrchol celé prohlídky – výběh se smečkou vlků. Někteří vlci pobíhali po prostoru mezi stromy, jiní se povalovali a nerušeně se věnovali hygieně. Po procházce po této malé, ale útulné zoo, nás u brány očekávalo milé překvapení. Stál tam autobus s místními školáky, kteří se za dalším poznáváním Bavorského lesa vydali s námi. Oba autobusy plné dětí přejely do blízkosti Malého javorského jezera (Kleiner Arbersee), které je ledovcového původu. Společně jsme se pak vydali na okružní cestu podél jezerních břehů. A nešli jsme sami! Průvodkyněmi nám všem byly paní Dirriglová, koordinátorka této akce, a odborná pracovnice ochrany přírody Bavorského lesa. Právě od ní jsme se dozvěděli mnoho zajímavostí o vzniku ledovcových jezer a jejich živočišné říši. Na opačné straně než byla hráz, jsme obdivovali stromy poražené místními bobry. Ti se však neukázali. České i německé děti se během tříkilometrové procházky stačily skamarádit a angličtinou, němčinou i češtinou částečně i dorozumět. S výletem jsme, i přes nepřízeň počasí, byli velmi spokojeni. Exkurze do Bavorského lesa se vydařila. Definitivní tečku za zájezdem jsme udělali v cukrárně Sněhurka v Železné Rudě. A proč jsme nakonec nejeli na Velký Javor? Mohlo za to nepříznivé počasí – na vrcholu byla mlha, foukal nárazový vítr a tak byl z bezpečnostních důvodů zastaven provoz lanovky.

Zapsal J.Bican, 25.10. 2018

Fotografie: zde       

zoo_lohberg.jpg