Jdi na obsah Jdi na menu
 


Očenášek opět na scéně

10. 8. 2018

Ludvík Očenášek, konstruktér a vynálezce, po němž nese naše škola čestné jméno, nezná pojem prázdniny. Jeho rodná obec Kříše nedaleko Radnic na Rokycansku se rozhodla věnovat svému slavnému rodákovi památník. K odhalení došlo v sobotu 4.srpna 2018 v den Očenáškových narozenin (narodil se 4.8. 1872). Je to první památník věnovaný této osobnosti! V ostatních případech jde o pamětní desky. Slavnost v Kříších byla velmi důstojná – s čestnou stráží tvořenou krojovanými Sokoly, Junáky, horníky i hasiči. Nechyběla ani československá hymna, úryvky z dobového tisku a oblíbené písně našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka. A co říci o památníku? Je vkusný, hodí se k danému prostoru, vyniká jak Očenáškův profil, tak i „odpálená“ raketa. Umělecké dílo se jistě stane cílem mnoha pěších i cykloturistů v této malé vesnici nedaleko Darovanského dvora.

Zapsal J.Bican, 4.8. 2018

otcenasek_pomnik_2.jpg