Jak to, že to nespadne?

23. 6. 2019

Na tuhle otázku jsme my, páťáci narazili ve vlastivědě, když jsme se zabývali různými stavebními slohy. Románské stavby - kamenné s mohutnými zdmi, malými okny a dveřmi, dřevěnými rovnými stropy byly nahrazeny stavbami gotickými. U nich se často používal lomený oblouk. Hmotnost klenby byla svedena do klenebních žeber a z nich na pilíře, které zajišťovaly větší stabilitu.
Teď, po návštěvě Centra stavebního dědictví v Plasích, máme jasno. Díky projektu MAP ORP Kralovice II, reg.č. CZ.02.3.68/0.0/0.0/17_047/0010446 jsme měli v pobočce Národního technického muzea možnost vyzkoušet si plnění několika úkolů. Pod vedením muzejní pedagožky Mgr. Koderové jsme si vyzkoušeli rozdíl v pevnosti stěn stavěných technikou malého dítěte (tak, jak jsme stavěli z kostek jako malé děti - kostky přesně nad sebou) a s vázáním stavebního materiálu. Také jsme se pokusili “přemostit“ dva pilíře bez možnosti použití nějakého překladu. To se nám moc líbilo. Každý z nás měl k dispozici dostatek dřevěných hranolků, pomocí kterých jsme stavěli s využitím různých metod.  Zkoušeli jsme leccos, ale nakonec jsme zjistili, že klenba je dobré a asi jediné možné řešení.
Dále jsme si v praxi ověřili, že vhodně rozestavěné pilíře (roličky od kuchyňských utěrek) překryté deskou z překližky unesou nejen značné množství kovových matic, ale také i ty těžší z nás. Plnění všech úkolů nás moc bavilo a důležité je i to, že si všechny získané poznatky budeme i dlouho pamatovat.
Ve druhé části programu jsme si vyzkoušeli práci starých mistrů, kteří ke zdobení staveb používali mozaiku. Každý z nás si v umělecké dílně vytvořil z různobarevných zlomků obkladaček svoji vlastní mozaiku. Pokusili jsme se vystihnout oblíbená loga, delfíny dovádějící v moři, pláž s palmou nebo jen abstraktní obrazy. Z Plas jsme si sice odvezli jen polotovar, ale ten jsme do konečné podoby dotáhli při následujících hodinách výtvarné výchovy.
Naše škola měla štěstí - vzdělávacího programu se mohli díky projektu Místní akční skupiny Světovina zúčastnit všichni žáci prvního stupně. Jako první si tuto vynikající akci vyzkoušeli 14. 3. 2019 žáci první a páté třídy a druháci, třeťáci a čtvrťáci potom v květnu tohoto roku.
Už se moc těšíme na další akce

žáci 5. třídy ZŠ a MŠ Ludvíka Očenáška Dolní Bělá

Fotografie z akce: zde