Jdi na obsah Jdi na menu
 


Expedice Krkonoše 2018

24. 5. 2018

Expedice Krkonoše 2018    

V pondělí ráno, 14.5.,  se vydala skupina žáků naší školy (2. stupeň) společně s p. uč. Husákovou a s p. uč. Bicanem na dobrodružnou výpravu do našich nejvyšších hor, do Krkonoš.     
Všichni vyrazili z CAN v Plzni autobusem, poté je čekala dlouhá cesta pražským metrem a pak znovu autobus. Z Horního Maršova, což bylo místo poslední civilizace, se skupina vydala vzhůru do strmého svahu, na hřebeny Rýchor. Vystoupali téměř 600  m než se dostali do „základního tábora“ a zároveň  cíle – na Rýchorskou boudu (1008 m n. m.). Zde všechny velmi mile přivítala paní domácí, Ája Dušková se svým mužem, poníky a psy. Děti se ubytovaly a hned se vyrazilo na procházku a průzkum nejbližšího okolí boudy. Zjistili jsme, že horské louky v okolí ( = květnice) jsou nejen krásné na pohled, ale také zde rostou a kvetou velmi vzácné druhy bylin i dřevin (koniklec horský, sasanka narcisokvětá, ostrožka, mochna zlatá, atd.).    
 Na druhý den byl naplánován výstup na naši nejvyšší horu – Sněžku. Vysokohorská trasa vedla z Pomezních bud po modré značce, přes Svorovou horu, chatu Jelenku a Soví sedlo. Jako první Sněžku pokořila Stáňa Benešová ze 6. třídy, za ní v těsném závěsu šplhala celá skupina. Na Sněžce jsme se dlouho nezdrželi, padaly kroupy, foukal studený vítr, ale přesto na výhled do Obřího dolu, do Polska či na tundru kolem Luční boudy účastníci expedice hned tak nezapomenou. K sestupu jsme nakonec použili kabinkovou lanovku. Ta nás odvezla ze svahů Sněžky a Růžové hory do Pece pod Sněžkou. Z Horního Maršova nás však ještě čekal náročný výstup na Rýchorskou boudu. Trasa byla sice náročná, ale děti měly mnoho a mnoho zážitků, na tento zajímavý den budou určitě dlouho vzpomínat.     
Následující den žáci absolvovali velmi zajímavou přednášku člena Horské záchranné služby a také ekovýchovný program pracovníků KRNAP. Oba programy byly zaměřeny na ochranu přírody, poznávání rostlin a živočichů a na bezpečné chování v horách.        Ve čtvrtek se expedice vydala autobusem do nedalekých Janských lázní. Po prohlídce centra města a kolonády se skupina vydala na nedávno otevřenou „Stezku v korunách stromů“. Expozice zaměřená na stromy, na potravní řetězce a na kvalitu našich lesů děti také velmi zaujala. Velmi originální je také samotná konstrukce celé stezky. Vrchol expozice se nachází ve výšce 40 m nad zemí.    
Navečer se všichni unavení, ale spokojení a plni zážitků, opět šplhali do kopce na Rýchorskou boudu. Čekal nás poslední večer plný her, poslední přespání, balení, úklid a v pátek ráno vyhodnocení, vyhlášení vítězů v rozličných kategoriích. Po obědě jsme tedy naposledy sestoupili do údolí a v Horním Maršově na nás již čekal autobus. Domů se všichni dostali až večer, rodiče nás již v Plzni na CAN netrpělivě vyhlíželi. Všichni členové expedice se domů vrátili zdraví, spokojení a snad  i poučení.       
Během pobytu jim byly totiž neustále předkládány informace nejen o horách a ochraně přírody, ale také sami žáci prezentovali své vybrané téma před ostatními. Navíc v badatelských týmech prováděli mnoha měření (teploty vzduchu na různých místech), luštili vzkazy v Morseovce, zakreslovali trasy do map, řešili znalostní kvízy, učili se týmové spolupráci a strategii, s pomocí buzoly pak také určovali světové strany. Kromě turistiky, zábavy a her, měla celá expedice výrazně výukový charakter.      
 
(text: Mgr. M. Husáková)

Fotografie: zde

krkonose.jpg