Dopravní soutěž

17. 5. 2019

V pondělí 13. května se ve Vejprnicích konalo okresní kolo „Dopravní soutěže mladých cyklistů“. Účast je možná ve dvou kategoriích – mladší a starší. Naše škola vyslala do soutěže jen starší družstvo ve složení Tereza Nágrová, Adéla Holotová, Vladimír Nágr a Filip Vlasatý. Tato čtveřice už v této soutěži byla poněkolikáté, a proto mají zkušenosti se záludnostmi kontrolních otázek i praktických úkolů. Protože pořadatelem je celostátně známá organizace BESIP, byla na počátečním a konečném ceremoniálu celá řada hostů z řad POLICIE ČR, BESIPU, zdravotní služby, atd. Všechny závodníky pozdravil i starosta Kralovic, Nýřan a Vejprnic. Účastníci dostali hned v úvodu svačinu a kolem poledne i oběd ve školní jídelně.
Soutěž má čtyři části:
1) Test z pravidel provozu na pozemních komunikacích – letos poprvé na počítači
2) Praktické provedení poskytnutí první pomoci
3) Jízda na dopravním hřišti podle pravidel provozu na pozemních komunikacích
4) Jízda zručnosti na kole – vymezená dráha s celou řadou záludných překážek – letos poprvé s batohem, ve kterém byla zátěž
Jak jsem vypozoroval hned v úvodu, rozhodující roli hraje jízda na dopravním hřišti, jízda zručnosti a pravidla silničního provozu. Platí pravidlo - pokud se něco nepovede z praktické zdravovědy, dá se to ještě „dohnat“ jízdou na kole a silničními testy. Opak je nemožný. Z jednotlivých disciplín soutěžící získávají trestné body a součet bodů za celé družstvo rozhoduje o konečném umístění. Vítězství a postup do krajského kola získalo družstvo s mnohonásobnou účastí a ovládáním jednotlivých překážek, testů a zdravovědy. Nejúspěšnější závodníci měli 25 trestných bodů a družstvo celkem kolem 250 bodů. V našem případě to dopadlo takto:
Filip Vlasatý získal 89 trestných bodů, Tereza Nágrová 97, Vladimír Nágr 117 a Adéla Holotová 147.
Součtem 450 bodů se družstvo Dolní Bělé z 12 družstev umístilo ve velmi silné konkurenci na pěkném:

10. místě

Naši soutěžící jsou žáky sedmé třídy, takže mají možnost ještě dvou účastí ve starší kategorii. Zkušeností už mají dostatek a tak se v dalších ročnících můžeme těšit na ještě lepší umístění. Bylo by dobré v příštím roce obsadit i mladší kategorii, aby její členové měli čas získávat zkušenosti a do deváté třídy „vyzrát“.

Zapsal J.Bican, 13.5. 2019

Fotografie: zde