Jdi na obsah Jdi na menu
 


44. vlastivědný zájezd - OKOLÍ FRANTIŠKOVÝCH LÁZNÍ

27. 5. 2018


V sobotu 5. května 2018 za krásného květnového počasí jsme z Dolní Bělé v osm hodin ráno vyjížděli na již 44. vlastivědný zájezd. Aby těch čtyřek nebylo ještě málo, bylo v autobusu celkem 44 cestujících. Pan řidič už předem nabral zájemce o poznávání z Kralovic, Rybnice, Kaznějova, Mrtníku a Lozy. Poslední zákazník pak nastoupil v Hůrkách. Cesta velmi rychle utíkala i díky tomu, že jsme vymýšleli vtipné rýmy na zadaný začátek: „Když si prdne (nějaké zvíře), co se stane“. V závěru tohoto příspěvku uvedu nejvtipnější verše! Jak jsem už napsal, cesta nebývale rychle utíkala a než jsme se nadáli, už jsme stavěli na první zastávce. Byla jí obec Skalná u Františkových Lázní – rodiště fotbalisty Pavla Nedvěda. Naším cílem však byl v základech románský skalní hrad Vildštejn, který je teď po opravě ve „velmi skvělé kondici“. Hrad jsme „prolezli“ doslova od půdy až do sklepa. V nejtemnější části hradu bylo kdysi vězení. Zvláštností je i to, že v jedné místnosti je hasičské muzeum s vystaveným praporem, který získali hasiči ze Skalné od pozůstalých hasiče, který zahynul v „dvojčatech“ osudného 11. září 2001. Po prohlídce jsme se přesunuli do přírodní rezervace SOOS. Mofety (bahenní sopky) byly, díky slunečnému jaru bez dešťových srážek, velmi vyschlé a cesta po povalovém chodníku trochu jednotvárná. Situaci vylepšily dva mohutně bublající prameny – Císařský a Věra. Absolvujeme malé občerstvení a po patnácti minutách jízdy už nás vítá Motýlí dům u Žirovice. Tady naopak živým motýlům teplo prospívá. Poletovali mezi námi a předváděli svá všemi barvami hýřící křídla. Poslední zastávkou se podle plánu stalo lázeňské město Františkovy Lázně. Ani tady jsme nešli jen na kolonádu. Nejprve objevujeme umělou zříceninu hradu s věží s názvem Salingburg, pak ochutnáváme tři zdejší prameny – Štěpánka, Železnatý a Palliardi. Teprve poté, po příjemné procházce zdejšími parky, přišel čas na nákup typických lázeňských produktů – oplatek, kalíšků, pohlednic, turistických známek atd. Kdo měl málo ochutnávek, šel si ještě „cucnout“ pramene František a Glauber u známé sošky nahého hošíka ve spodní části kolonády. Zpáteční cesta jako obvykle díky losování tomboly a vědomostním soutěžím opět velmi rychle utekla. Shodli jsme se, že během celého „vlasťáku“ jsme děti - ať bělské nebo kaznějovské – nemuseli ani jednou jedinkrát napomenout. A tak by to mělo být!

A na závěr chvilka poezie z tvorby účastníků zájezdu:
Když si prdne parma, vířivku máš zdarma. Když si prdne závojnatka, akvárium změní v jatka. Když si prdne slepice, smrdí to tam velice. Když si prdne hlemýžď, barvu v tváři změníš. Když si prdne kráva, zmizí všechna tráva. Když si prdne slepičák, přidá se i prasečák. Když si prdne kojot, klesne prodej Toyot. Když si prdne komár v letu, dostane se do přemetu. Když si prdne hovnivál, kuličku má o kus dál. Když si prdne srnka, spadne holkám podprsenka. Když si prdnu já, zůstanu v místnosti sám. ……      
                   

Zapsal J.Bican, 3.5. 2018 

Fotografie: zde  

vlastak.jpg