Jdi na obsah Jdi na menu
 


100 let od vzniku republiky

2. 11. 2018

100 let od vzniku republiky

V týdnu před podzimními prázdninami probíhaly napříč celou republikou velkolepé oslavy 100 let od vzniku republiky. Oslavy v ulicích, ohňostroje, výstavy, přednášky, koncerty, vojenské přehlídky, udílení vyznamenání, atd. atd. Každý se snažil svou troškou přispět k tomuto významnému výročí. O jednotlivých oslavách jsme slyšeli v televizi a rozhlase, četli v novinách. I naše škola se rozhodla několika akcemi toto významné výročí podpořit a připomenout. Zde je slovem i obrazem výsledek těchto snah:

1) V úterý 16.10. (2.-5. třída) a ve středu 17.10. (6.-9. třída) se uskutečnil běžecký závod s vědomostními kontrolními otázkami nazvaný „Dolnobělské osmičky“. Jak sám název napovídá, týkaly se otázky roků 1918, 1938, 1948, 1968 a 2018. První stupeň měl na trati 8 otázek, druhý stupeň 2 x 8 = 16 otázek. Závod tedy nebyl jen o běhu, ale i o vědomostech. Za špatně zodpovězené otázky byly udíleny trestné minuty. Ukázalo se, že se nelze spoléhat jen na rychlý běh, ale ani na perfektní vědomosti. K úspěchu vedl přiměřeně rychlý běh s odpovídajícími vědomostmi. Běželo se ve dvojicích s odstupem jedné minuty. Kompletní výsledky viz tabulky. Zde uvádím jen vítězné dvojice jednotlivých kategorií (H a D): 8.-9. třída = Plevka, Pergl, 6.-7. třída = Vlasatý, Nágr, 4.-5. třída = Plevka, Vokáč, 2.-3. třída = Kilian, Žiga, (zvlášť 2. třída = Karásek, Ail). Klukům se v běhu i vědomostech skvěle vyrovnala i děvčata a neustále jim „šlapala na paty“. Za krásného slunečného počasí vyběhlo na tratě v okolí Dolní Bělé celkem 123 závodníků.
2) ZŠ a MŠ se zúčastnila soutěže o vlajkami nejvyzdobenější školu. Po celý týden před hlavními oslavami 28. října děti ve všech třídách vyráběly praporky – malé i velké - , a zdobily jimi okna, hlavně  směrem k Hejtmánku. V pátek 26.10. došlo na sčítání a zhodnocení. Obě budovy - ZŠ a MŠ – byly vyzdobeny celkem 450 vlajkami. Nejvíce jich instalovala 5. třída = 53 kusů, 4. třída = 38 a 3. třída = 36. Při pohledu od Hejtmánku fasáda školy doslova hýřila barvami.
3) K výzdobě a připomínání významného výročí došlo i během celého týdne. V hodinách matematiky například žáci porovnávali platové podmínky v roce 1918 a 2018. Zkoušeli i za tyto výplaty uskutečňovat fiktivní nákupy a porovnávali ceny zboží. Výročí bylo připomenuto i v dějepisu, vlastivědě, výchově k občanství i v třídnických hodinách.
4) Slavnostně byly vyzdobeny i chodby školy. Ve výtvarné výchově děti zhotovily nápaditou nástěnku na hlavní chodbu ozdobenou dobovým letadlem v barvách trikolóry a zvýrazněním stěžejních historických dat.
5) To sedmáci pro změnu vytvořili dlouhé pásy – časové přímky – s obrazovou dokumentací ke zmiňovaným osmičkovým datům naší historie. Nevynechali ani fotografie všech našich prezidentů, počínaje prezidentem T. G. Masarykem a konče M. Zemanem. Nechyběly ani dobové snímky připomínající události z jednotlivých etap naší historie.
6) Na pátek 26.10. – dva dny před hlavními oslavami  - byl vyhlášen Barevný den – Den trikolóry. V každé třídě se tak převažujícími barvami staly barvy červená, modrá a bílá. Sčítací komisařky obcházely jednotlivé třídy a sčítaly a sčítaly. Výsledek? Udělili celkem 683 bodů. Vítězné třídě sedmáci upekli velkou perníkovou buchtu v barvách trikolóry. A kdo byl vítězem? Se 146 body si na „trikolóře“ pochutnali žáci osmé třídy. Protože to byl opravdu velký kus, podělili se i s ostatními spolužáky a nabídli i vyučujícím. Voňavý perník tak nakonec ochutnali snad všichni. Sympatické bylo, že se do Dne trikolóry aktivně zapojili také jednotliví vyučující i pan ředitel.
7) Oslavy na naší škole vyvrcholily v pátek 26. října, kdy se všichni žáci ZŠ a MŠ se svými učiteli shromáždili nedaleko hlavního vchodu a po připraveném kulturním programu byla zasazena Lípa republiky, stromek, který škole věnovala firma MARLES. Do kořenů byla vložena důkladně zapečetěná zpráva pro budoucí generace obsahující dobové články z tisku, mince, literární a výtvarnou práci, fotografie jednotlivých tříd z června 2018 a informace o ZŠ a MŠ, i o počtu a skladbě zaměstnanců z jednotlivých úseků školy. Všichni přítomní si připomenuli, že už jedna podobná lípa s pamětním zápisem na pozemku školy existuje. Je to padesát let stará lípa, rostoucí před vchodem do MŠ, která má v rodném listu napsáno – zasazena roku 1968. Pamětníkem této chvíle byl pan Václav Liksomer, v té době ještě řadový učitel. První lopatku hlíny ke kořenům sázené lípy přihodil současný pan ředitel, tu poslední pak ti nejmladší - děti z MŠ. Ty proto, aby si důkladně pamatovaly tento památný den a místo zasazení stromku věnovaného 100 výročí vzniku naší republiky.

Podle mého soudu se na naší škole akce ke vzniku republiky vydařily a důstojně tak přispěly k slavnostnímu duchu oslav, které se uskutečnily po celé naší republice.

Zapsal J.Bican, 26.10., 2018

Fotografie: zde

lipa_2018.jpg